Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

ZPRÁVY OD NILU

Restaurované mumifikační lůžko z hrobky KV63

30.6.2009 SCA

Ministr kultury EAR Farúk Husní oznámil, že po týdnech restauračních prací se podařilo z dřevěných úlomků objevených v nádobě v hrobce KV63 v Údolí králů složit mumifikační lůžko.

Nové objevy v Sakkáře

30.6.2009 SCA

Ministr kultury EAR Farúk Husní dnes oznámil, že egyptští archeologové objevili během konzenrvačních prací v oblasti podél jižní strany Stupňovité pyramidy v Sakkáře (2687-2668 př. n. l.) hlubokou jámu plnou pozůstatků zvířat a ptáků. Členové expedice rovněž zjistili, že dno jámy pokrývá vrstva štuku.

Lower Nubia: Revisiting Memories of the Past, Envisaging Perspectives for the Future

14.4.2009

Ve dnech 21.–24. března 2009 se v Muzeu Núbie v Asuánu uskutečnila konference „Lower Nubia: Revisiting Memories of the Past, Envisaging Perspectives for the Future“. Konferenci pořádala káhirská kancelář UNESCO ve spolupráci s Ministerstvem kultury Egypta (Nejvyšší radou pro památky a Úřadem pro záchranu památek Núbie) a Ministerstvem kultury, mládeže a tělovýchovy Súdánské republiky (Národní korporací pro památky a muzea Súdánu) u příležitosti 50. výročí oficiální žádosti egyptské a súdánské vlády o pomoc při záchraně památek starobylé Núbie, jež měly být zatopeny vodami budované Vysoké přehrady u Asuánu.

Nový objev v Džehutiho hrobce v Dra Abu en-Naga

16.3.2009

Španělská expedice pracující v Dra Abu en-Naga na západním břehu Nilu v oblasti Luxoru objevila v Džehutiho hrobce (TT11) druhou, malovanou, pohřební komoru.

Objev talatátu s možným vyobrazením královny Nefertiti

16.3.2009 SCA

Ministr kultury EAR Farúk Husní oznámil, že archeologická expedice Vitelliho papyrolgického ústavu unierzity ve Florencii objevila talatát z amarnské doby, využitý při stavbě křesťanského kostela na lokalitě Šejch Abéda (Antinoopolis).

Objev hrobky z Nové říše v Sakkáře

5.3.2009 SCA

Během rutinních archeologických prací v severozápadní Sakkáře objevili členové japonské archeologické expedice univerzity Waseda dosud neznámou hrobku z 19. dynastie. Ministr kultury Farúk Hosní při oznámení tohoto objevu dodal, že se hrobka nachází na vrcholku odlehlého skalnatého výběžku asi 1,5 km na severozápad od Serapea. Leží poblíž hrobky Chaemuaseta, syna Ramesse II. Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA), řekl, že uvniř pohřební komory objevili členové expedice vápencový sarkofág patřící vznešené dámě jménem Esetnefret a rovněž tři lidská těla a několik fragmentů pohřební výbavy.

Objev dřevěných rakví a vešebtů v Dahšúru

5.3.2009 SCA

V dosud blíže neurčené pohřební šachtě v severní části hrobky Taa z Ramessovské doby na pohřebišti v Dahšúru byly nalezeny čtyři antropomorfní dřevěné rakve, tři dřevěné kanopy a čtyři skříňky s vešebty.

Hráz, vesnice a lázně z Řecko-římské doby objeveny v Karnaku

18.2.2009 SCA

Během rutinních archeologických prací egyptské archeologické mise na předním nádvoří Karnaku v rámci projektu Správa lokality karnackých chrámů pro oblast mezi chrámy a Nilem byla objevena 250 m dlouhá hráz, která Karnak chránila před nilskými záplavami, a rovněž přístav, lázně a sídliště.

Ain Sochna – nový objev z doby Střední říše

22.1.2009 SCA

Ministr kultury Farouk Hosni ohlásil, že francouzsko-egyptská expedice objevila v oblasti Ain Sochny (asi 120 km jihovýchodně od Káhiry) dosud neznámou stavbu. Stavba má pravoúhlý půdorys s vnitřní síní a je možné ji datovat do období Střední říše (asi 2061-1665 př. n. l.).

Ehnásija el-Medína – objev z První přechodné doby

22.1.2009 SCA

Na lokalitě Ehnásija el-Medína v governorátu Bení Suef byla objevena skupina architektonických pozůstatků, které jsou datovány do První přechodné doby (asi 2190-2016 př. n. l.).

Nalezena mumie staroegyptské královny

12.1.2009

Egyptským archeologům se podařilo odkrýt mumifikované pozůstatky o kterých se domnívají, že mohly náležet královně Sešsešet.

Bohatý rok 2008.

12.1.2009

V tomto roce se v Egyptě podařilo několik důležitých počinů, z nichž zejména vybíráme následující.

Realizační studie pro první podmořské muzeum egyptských starožitností

21.11.2008

V současné době provádí expedice Evropského ústavu pro podmořskou archeologii realizační studii jak lze nejlépe realizovat výstavbu prvního podmořského muzea egyptských starožitností.

Dr. Zahi Hawass získal světovou cenu turistického ruchu pro rok 2008

21.11.2008 SCA

Dr. Zahi Hawass, tajemník Nejvyšší rady pro památky (SCA) byl vybrán jako laureát světové ceny turistického ruchu pro rok 2008 a to za jeho dynamické a oddané vedení při rozvoji a realizaci inovačních plánů řízení v péči a ochraně světově proslulých egyptských pamětihodností, včetně několika památek zapsaných v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Nový objev v Sakkáře

12.11.2008 SCA

Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) dnes oznámil, že se mu spolu s jeho týmem podařilo v Sakkáře objevit pyramidu královny Sešsešet, matky prvního krále 6. dynastie Tetiho.

Výprava do Jeskyně plavců: První česká vědecká expedice do Gilf el-Kebíru

15.10.2008

Expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Archaeologického ústavu AV ČR v Praze a Laboratoře geinformatiky Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Ve dnech 2.-26. 11. proběhne první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru v egyptské Západní poušti. Již nyní je jasné, že dlouho plánovaná expedice se uskuteční za velmi obtížných podmínek.

Neidentifikovaná mumie z Luxoru

2.6.2008 SCA

J. E. Farúk Husní, ministr kultury EAR, oznámil, že tři dosud neidentifikované mumie ze západního břehu Luxoru budou zítra přepraveny pod dohledem archeologického týmu do egyptského muzea v Kahiře na náměstí Tahrír, kde budou podrobeny vědeckému zkoumání, které by mělo odhalit jejich rodinnou příslušnost.

Objev vinařské dílny na Sinaji

2.6.2008 SCA

J.E. Farúk Husní, ministr kultury EAR, oznámil, že egyptský archeologický tým Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) objevil během rutinních prací v oblasti Sajl al-Tuhfáh na západ od kláštera sv. Kateřiny na Sinaji. dobře dochované pozůstatky vápencové vinařské dílny z byzantské doby (6. stol. n. l.).

Fotoreportáž z návštěvy prezidenta Václava Klause v Egyptě

30.4.2008

Následující fotografie zachycují návštěvu prezidenta ČR pana profesora Václava Klause na výstavě Unearthing Ancient Egypt: Fifty Years of the Egyptian-Czech Collaboration in Archaeology v Káhiře.

Fotoreportáž z výstavy v Káhiře

30.4.2008

logo Od 7. dubna 2008 probíhá v Egyptském muzeu v Káhiře výstava, která nese název Discovering Ancient Egypt: Fifty Years of the Egyptian-Czech Collaboration in Archaeology. Nejen pro pro ty, kdo se do Egypta nedostanou, jsme zdokumentovali stavbu výstavy i předměty z českých výzkumů na ní vystavené.

Fotoreportáž z vernisáže výstavy v Káhiře

30.4.2008

logo Dne 7. dubna 2008 zahájil prezident republiky Václav Klaus v Egyptském muzeu v Káhiře výstavu, která nese název Discovering Ancient Egypt: Fifty Years of the Egyptian-Czech Collaboration in Archaeology a koná se u příležitosti 50. výročí založení Českého (dříve Československého) egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pro ty, kdo se vernisáže nemohli zúčastnit, jsme celou akci zachytili na sérii fotografií.

Fotoreportáž z jednodenní konference v Káhiře

30.4.2008

logo Dne 7. dubna 2008 se u příležitosti 50. výročí založení Českého (dříve Československého) egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze konala v Káhiře v prostorách Nejvyššího úřadu pro památky Egypta jednodenní konference věnovaná česko-egyptské spolupráci v oblasti archeologie.

Nový objev v hrobce Setchiho I.

15.4.2008 SCA

Jeho excelence Farúk Husní, ministr kultury EAR, oznámil, že na chodbě krobky Setchiho I. (KV 17) v Údolí králů na západním břehu Luxoru byl objeven fragment kvarcitové sošky vešebta s kartuší Setchiho I., 2. krále 19. dynastie (1314-1304 př. n. l.).

První projekt podvodní archeologie na Nilu

15.4.2008 SCA

Jeho excelence Farúk Husní, ministr kultury EAR, oznámil, že egyptětí archeologové provedou první podvodní průzkum v řece Nil v oblasti mezi Asuánem a Luxorem. Projekt proběhne v nejbližších měsících.

Objev dvou zlatých mincí na Sínaji

15.4.2008 SCA

Jeho excelence Farúk Husní, ministr kultury EAR, oznámil, že počátkem tohoto týdne byly v oblasti Sajl al-Tufáh v Gebel Abbásu na západ od kláštera sv. Kateřiny na Sínaji objeveny dvě zlaté mince z doby vlády byzantského císaře Valenta (vl. 364-378 n. l.). Dodal, že tyto mince byly objeveny během rutinních archeologických prací Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA).

Výstava Discovering Ancient Egypt v Egyptském muzeu v Káhiře zahájena

8.4.2008

logo Dne 7. dubna 2008 zahájil prezident republiky Václav Klaus v Egyptském muzeu v Káhiře výstavu, která nese název Discovering Ancient Egypt: Fifty Years of the Egyptian-Czech Collaboration in Archaeology a koná se u příležitosti 50. výročí založení Českého (dříve Československého) egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jejím prostřednictvím se mohou návštěvníci seznámit s vybranými předměty objevenými českými egyptology během výzkumu české archeologické koncese v Abúsíru.

Objevování starého Egypta (Discovering ancient Egypt)

3.4.2008

logoV Káhiře proběhne jednodenní syposium na oslavu padesátého výroči česko-egyptské spolupráce na poli archeologie. Spúolečně se symposiem bude v Egyptském muzeu v Káhiře otevřena výstava k 50. výročí založení Českého (dříve Československého) egyptologického ústavu FF UK. Všechny vystavované předměty pocháezjí z českých vykopávek / české koncese v Abúsíru.

Pohřeb Střední říše objeven v Luxoru

26.2.2008 SCA

Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) oznámil, že byl v Dra Abu en-Naga na západním břehu Nilu v oblasti Luxoru objeven intaktní pohřeb muže z 11. dynastie jménem Iker.

Internetový výkopový deník holandské expedice v Sakkáře

18.2.2008

Holandská expedice v Sakkáře, která pracuje na čištění nádvoří Ptahemuijovy hrobky, pravidelně zveřejňuje na internetu expediční deník.

Objev neolitického sídliště

2.2.2008 SCA

Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky (SCA), oznámil, že expedice Kalifornské univerzity objevila pozůstatky sídliště z doby kolem 5000 př. Kr. na lokalitě Kóm Ošim ve Fajjúmu. Objev byl učiněn v průběhu předběžného průzkumu této historické oblasti.

<< předchozí | další >>