Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

ZPRÁVY OD NILU

Vrácená kočka

17.1.2008 SCA

Univerzitní muzeum Southern Illinois University v USA vrátilo počátkem tohoto týdne egyptskému velvyslanectví ptolemaiovskou bronzovou schránu na kočičí ostatky.

Nové ocenění egyptských pyramid

17.1.2008

Společnost World Travel Awards (WTA) zvolila v prosinci roku 2007 pyramidy v Gíze největší světovou atrakcí. Volba proběhla na 14. výročním ceremoniálu konaném v Beaches Turks and Caicos Resort and Spa v karibské oblasti. Úspěch pyramid oznámila Jeho Excelence Faruk Hosni, egyptský ministr kultury.

Výstava Saving the Monuments of Nubia. The Czech Participation in the International Campaign to Save the Monuments in Nubia

11.1.2008

logoU příležitosti padesátého výročí založení Českého egyptologického ústavu připravují jeho pracovníci spolu s vedením Filozofické fakulty UK některé akce, které by jak v Egyptě, tak i v České republice toto výročí důstojným způsobem připomněly. První ze čtyř výstav byla zahájena 27. listopadu 2007.

Tajemství Neferínpuovy hrobky

9.1.2008 Miroslav Bárta

Příběh tajemné hrobky kněze Neferínpua žijícího ve starém Egyptě ve 24. stol. př. Kr. trvá již dva roky a jeho konec je stále v nedohlednu. Na jaře r. 2006 došlo k objevu staroegyptské hrobky a kaple, která byla určena ke kultu tohoto kněze a dalších členů jeho rodiny.

Tutanchamonova mumie

6.11.2007 SCA

Obličej krále Tutanchamona byl odhalen, když Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) vyňal královu mumii z rakve, který se dnes nachází v jeho hrobce v Údolí králů, a přenesl ji do vitríny z plexiskla vybavené zařízením pro regulaci vlhkosti a teploty.

Objev české expedice v oáze Hajez

17.7.2007

Objev z doby stavitelů pyramid (24. stol. př. Kr.) na lokalitě Gard el-Abjad v Západní poušti.

Mumie královny Hatšepsuty

28.6.2007 SCA

Se svolením ministra kultury Farúka Hosniho se egyptské archeologické expedici pod vedením Dr. Zahi Hawasse, generálního tajemníka Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA), podařilo v hrobce KV 60 v Údolí králů identifikovat mumii královny Hatšepsuty.

Projekt GA ČR Výzkum egyptské Západní pouště

4.6.2007 Vladimír Brůna

Zakončení terénních prací.

Intaktní pohřeb objeven v Dér el-Berše

22.5.2007 SCA

Farúk Hosni, egyptský ministr kultury, oznámil, že belgický archeologický tým Katolické univerzity v Leuvenu objevil během prací na pohřebišti Dér el-Berša v oblasti Minje intaktní pohřeb patřící muži jménem Henu.

Nový objev ve východní Kantaře

10.4.2007 SCA

Egyptský ministr kultury Farúk Hosní oznámil, že egyptská archeologická expedice SCA objevila zbytky lávy sopky na Théře – která vybuchla ve Středozemním moři kolem r. 1500 př. Kr. a zničila několik měst na palestinském a egyptském pobřeží – ve staroegyptské pevnosti Tharo na vojenské Horově cestě ve východní Kantaře na severní Sinaji.

Restaurování Džoserovy Stupňovité pyramidy

6.4.2007 SCA

Egyptský ministr kultury Farúk Hosni oznámil, že po třech letech důkladných vědeckých a architektonických studií byl zahájen projekt kompletní opravy Džoserovy Stupňovité pyramidy.

Objev tří rakví v Sakkáře

31.3.2007 SCA

Farúk Hosni, egyptský ministr kultury, oznámil, že japonští archeologové z univerzity ve Wasedě objevili během své rutinní práce na Sakkárském pohřebišti čtyři překrásné malované dřevěné rakve ze Střední a Nové říše.

Hrobky zubařů v Sakkáře

31.3.2007 SCA

První dosud nalezené pohřebiště věnované zubařům bylo nedávno objeveno v Sakkáře během průzkumu oblasti na západ od hrobek první dynastie.

Hrobka nositele pečeti krále Achnatona

31.3.2007 SCA

Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky (SCA), oznámil, že nizozemští archeologové objevili během vykopávek na sakkárském pohřebišti hrobku Bethemueji, nositele pečeti krále Achnatona.

Bakenchonsuova stéla

31.3.2007 SCA

Během rutinních vykopávek egyptského týmu v aleji sfing s beraní hlavou, která kdysi spojovala luxorský a karnacký chrám, byla objevena kvarcitová stéla Amenreova velekněze Bakenchonsua.

Dvě alabastrové schrány se vracejí do Egypta

30.3.2007

Farúk Hosni, ministr kultury Egypta, oznámil, že se Egyptu podařilo získat zpět dvě alabastrové potravinové schrány ve tvaru kachny, které v roce 1979 nalezl Dieter Arnold v pyramidovém komplexu Amenemheta III. v Dahšúru. Po svém objevu byly nejprve zrekonstruovány a pak neprodleně přeneseny do skladů v Sakkáře.

Nové stránky o egyptské Západní poušti

8.3.2007

K 1. 3. 2007 spouštíme nové stránky věnované výzkumu a historii egyptské Západní pouště: westerndesert.geolab.cz

Artefakt z doby Střední Říše

8.9.2006 SCA

Nejvyšší radě pro památky Egypta (SCA) se podařilo zabránit prodeji artefaktu, vystavovaného v Cresty Hall v New Yorku. Artefakt pochází z doby Střední Říše, z doby vlády Amenemheta III., má tvar kachny a původně obsahoval obětiny.

Prehistorické skalní rytiny ve Wádí el-Dúm

8.9.2006 SCA

Egyptský ministr kultury Farúk Hosni oznámil, že průzkumná mise nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) objevila v oblasti Wádí el-Dúm a Wádí el-Ressas, 80 km od města Ain al-Sochna, 7 skalních rytin z prehistorické doby.

Nový objev řeckého nápisu u Pompeiova sloupu v Alexandrii

7.8.2006 SCA

Egyptský ministr kultury Faruk Hosni oznámil, že egyptská archeologická expedice pracující v oblasti Pompeiova sloupu v Alexandrii objevila blok s řeckým nápisem z doby císaře Marka Aurelia (180-161 po Kr.). Nápis byl objeven náhodou během rutinních výkopových prací.

Gíza odhaluje další ze svých tajemství

30.6.2006 SCA

Egyptská archeologická expedice objevila poblíž velkých pyramid v Gíze dva sarkofágy.

Nejstarší dřevěné sochy nalezeny v Egyptě

30.6.2006 SCA

Farouk Hosni, Egyptský ministr kultury, oznámil, že polský archeologický tým učinil na severu nilské delty v Tell el-Farka ohromující objev. Dosud patřily k nejzajímavějším nálezům pivovary, objevené v nilské Deltě a pocházející „z doby kolem r. 3500 př. Kr.“. Tým rovněž objevil sklady spojené z Nakádskou kulturou a jsou datovány do období nakáda II D – III A, a malé pohřebiště z přelomu protodynastické až archaické doby se 33 hroby střední a nižší společenské třídy.

Objev zlatých kartuší v Egyptě

28.6.2006 SCA

Egyptský ministr kultury Farúk Hosni oznámil, že francouzsko-egyptská expedice objevila dva soubory kartuší z ryzího zlata. Kartuše byly nalezeny poblíž obelisku královny Hatšepsuty v luxorském chrámu a nesou jméno Thutmose III.

Jidášovo evangelium

28.6.2006 SCA

Raně křesťanský kodex vázaný v kůži, identifikovaný jako Jidášovo evangelium, byl objeven možná již na počátku 70. let 20. století ve Středním Egyptě a o něco později byl propašován ze země. Již když byl objeven, byl ve špatném stavu, a nadále byl poškozen špatným zacházením na ilegálním trhu se starožitnostmi. V osmdesátých letech 20. století se dostal do péče Maecenasovy nadace pro starověké umění ve švýcarské Basileji.

Objev nové hrobky v Dra Abú en-Naga

28.6.2006 SCA

Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) Dr. Zahi Hawass oznámil, že egyptsko-španělská expedice objevila síň hrobky v Dra Abú en-Naga na západním břehu Nilu během průzkumu lokality. Nový objev by mohl přinést důležité poznatky o tom, jak staří Egypťané stavěli své hrobky.

Maska „Ka – nefer – nefer“ podruhé

28.6.2006 SCA

Na tiskové konferenci konané v květnu v prostorách Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA), oznámil generální tajemník SCA Dr. Zahi Hawass, že 15. květen byl posledním termínem, v němž mělo Muzeum umění v St. Louis (SLAM) vrátit masku Ka-nefer-nefer, jež byla ukradena a vyvezena z Egypta někdy na konci 50. let 20. století.

Japonsko podpoří projekt Velkého egyptského muzea

17.5.2006 SCA

Japonsko poskytne Egyptu půjčku ve výši až 307 milionů dolarů na obnovu egyptského muzea, kde bude vystvena zlatá maska krále Tutanchamona.

Další sochy bohyně války objeveny v Egyptě

17.3.2006 SCA

Ministr kultury Egypta, Farúk Hosni oznámil, že německý tým objevil během restauračních prací v chrámu Amenhotepa III. v oblasti Kóm el-Hettán na západním břehu Nilu v Luxoru 17 soch bohyně se lví hlavou Sachmety.

Velká sfinga v Gíze bude restaurována

16.3.2006 SCA

Ministr kultury Egypta Farúk Hosni oznámil zahájení projektu restaurace a zpevnění sfingy v Gíze, jež byla naposledy restaurována v roce 1996.

Nový sluneční chrám

12.3.2006 SCA

Egyptský ministr Farúk Hosní oznámil, že pod místem zvaným Súk al-Chamís („Čtvrteční tržiště“) v káhirské čtvrti Ajn Šams byl objeven starověký sluneční chrám.

<< předchozí | další >>