Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Objev dvou zlatých mincí na Sínaji

15.4.2008 SCA

Jeho excelence Farúk Husní, ministr kultury EAR, oznámil, že počátkem tohoto týdne byly v oblasti Sajl al-Tufáh v Gebel Abbásu na západ od kláštera sv. Kateřiny na Sínaji objeveny dvě zlaté mince z doby vlády byzantského císaře Valenta (vl. 364-378 n. l.). Dodal, že tyto mince byly objeveny během rutinních archeologických prací Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA).

od_nilu/coin_1.jpgDr. Zahi Hawass, generální tajemník SCA, popsal tento objev jako jedinečný, neboť se jedná o první předmět z doby císaře Valenta objevený v Egyptě. Valentovy mince byly již dříve objeveny v Libanonu a Sýrii. Na Sínaji byly rovněž objeveny pozůstatky zdí a fragmenty keramiky, skla a porcelánu.

coin_2.jpgFarag Fada, vedoucí koptského a islámského oddělení SCA, řekl, že obě mince mají na jedné straně portrét císaře Valenta s ozdobnou korunou zdobenou dvěma řadami perel kolem zlatého kříže a v rouše svého úřadu. Na druhé straně je císař znázorněn ve vojenském oděvu s holí s křížem v levé ruce a koulí nesoucí okřídleného anděla v pravé ruce.

Tarek El-Naggar, ředitel oddělení koptských a islámských památek na Sínaji, vysvětlil, že obě mince byly vyrobeny v Antiochii (dnešní Antakii v jižním Turecku). Nyní vykopávky pokračují ve snaze objevit další předměty, které obohatí naše znalosti Sínaje a jejích dějin zejména v Byzantské době.