Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Objev vinařské dílny na Sinaji

2.6.2008 SCA

J.E. Farúk Husní, ministr kultury EAR, oznámil, že egyptský archeologický tým Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) objevil během rutinních prací v oblasti Sajl al-Tuhfáh na západ od kláštera sv. Kateřiny na Sinaji. dobře dochované pozůstatky vápencové vinařské dílny z byzantské doby (6. stol. n. l.).

vinařská dílnaDr. Zahi Hawass, generální tajemník SCA, řekl, že se dílna skládala ze dvou částí: první je čtvercová nádrž s čerpadlem na jednom konci. Dno nádrže je pokryto omítkou a na některých částech se dosud dochovaly zbytky červené barvy. Severní stěnu této nádrže zdobí motiv ve tvaru kříže v kruhu, pod nímž se nachází hliněné čerpadlo. „Tento typ čerpadla kdysi sloužil k odčerpání vína po rozemletí hroznů a datlí,“ řekl dr. Hawass.

wine_factory_2.jpgFarag Fada, ředitel Islámského a koptského oddělení, řekl, že druhou část dílny tvoří kruhový nádrž, která vypadá jako studna s otvorem. Po obou stranách byly objeveny dva bloky vápence, na nichž pravděpodobně původně stáli pracovníci dílny.

Tárek el-Naggar, ředitel oddělení sinajských starožitností, řekl, že v prostoru mezi hliněným čerpadle a druhou nádrží je otvor, kam se kladly nádoby, jichž se užívalo k uskladnění vína. rané studie dokázaly, že oblast Sajl el-Tuhfáh byla oblastí rozsáhlé vinařské produkce, neboť zde rostla vinná réva i palmy.