Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Hráz, vesnice a lázně z Řecko-římské doby objeveny v Karnaku

18.2.2009 SCA

Během rutinních archeologických prací egyptské archeologické mise na předním nádvoří Karnaku v rámci projektu Správa lokality karnackých chrámů pro oblast mezi chrámy a Nilem byla objevena 250 m dlouhá hráz, která Karnak chránila před nilskými záplavami, a rovněž přístav, lázně a sídliště.

práce na lokalitě Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta, řekl, že předběžné zkoumání nově objevených staveb potvrdilo, že přístaviště, jehož část byla objevena již loni, bylo součástí hráze. Přístav se skládá ze dvou protilehlých schodišť vedoucích na 5 m dlouhou rampu postavenou z pískovcových bloků dopravených sem z lomů Gebel es-Silsila u Asuánu.

Mansúr Boreik, vedoucí archeologické mise, řekl Al-Ahram Weekly, že další vykopávky v oblasti odhalily pozůstatky dvou vesnic souvisejících s přístavištěm, jedné ptolemaiovské a druhé římské, které naznačují, že se tok Nilu s časem pohyboval a postupně přesouval k západu. Tyto změny umožnily podle Boreika starým Egypťanům postavit zde v Ptolemaiovské a Římské době sídliště.

Jako poslední byly v rámci hráze objeveny také ptolemaiovské lázně. Budova má charakteristické komory s kupolovitou střechou, každá s oválnou sedací vanou pro jednoho o rozměrech 9 x 20 cm. „Jde o druhé lázně, objevené v této oblasti,“ řekl Boreik, a dodal, že byly postaveny mezi počátkem 3. stol. př. n. l. a prvními desetiletími 2. stol. př. n. l.