Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Objev dřevěných rakví a vešebtů v Dahšúru

5.3.2009 SCA

V dosud blíže neurčené pohřební šachtě v severní části hrobky Taa z Ramessovské doby na pohřebišti v Dahšúru byly nalezeny čtyři antropomorfní dřevěné rakve, tři dřevěné kanopy a čtyři skříňky s vešebty.

Jedna z rakví objevených týmem univerzity Waseda Ministr kultury Fraúk Hosní oznámil, že tento objev učinila japonská expedice egyptologického ústavu university Waseda. Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) řekl že ačkoliv jsou tyto rakve dnes prázdné, neboť šachta byla již ve starověku vyloupena, jejich původní rysy zůstaly neporušené.

Oznámil rovněž, že předběžné studie datují tyto rakve do Ramessovské nebo Pozdní doby. Rakve se dělí na dvě sady, obě složené z několika rakví pokrytých černou pryskyřicí a zdobených žlutými nápisy. Patřily dvěma jinak neznámým osobám jménem Tutpašu a Iriseraa.

canopic_jars.jpg Vedoucí japonské expedice Dr. Sakudži Jošimura řekl, že výzdoba první sady obsahuje obrazy majitele a různých egyptských bohů, v případě druhé sady je výzdoba skromnější. Jména obou osob jsou zapsána na kanopách a skříňkách na vešebty, které obsahují nejméně 38 částečně poškozených dřevěných sošek. Dr. Jošimura dodal, že všechny předměty byly z šachty vyzvednuty a v současnosti se restaurují.

Od počátku své práce v Dahšúru před 15 lety objevila expedice univerzity Waseda velké množství hrobek, rakví, pohřbů a soch. Některé z těchto předmětů je nyní možno spatřit v Japonsku v rámci zvláštní výstavy uspořádané u příležitosti 40. výročí zahájení archeologických prací univerzity Waseda v Egyptě.