Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Objev hrobky z Nové říše v Sakkáře

5.3.2009 SCA

Během rutinních archeologických prací v severozápadní Sakkáře objevili členové japonské archeologické expedice univerzity Waseda dosud neznámou hrobku z 19. dynastie. Ministr kultury Farúk Hosní při oznámení tohoto objevu dodal, že se hrobka nachází na vrcholku odlehlého skalnatého výběžku asi 1,5 km na severozápad od Serapea. Leží poblíž hrobky Chaemuaseta, syna Ramesse II. Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA), řekl, že uvniř pohřební komory objevili členové expedice vápencový sarkofág patřící vznešené dámě jménem Esetnefret a rovněž tři lidská těla a několik fragmentů pohřební výbavy.

Detail výzdoby sarkofágu paní Esetnefret Hrobka se skládá z pylonu a sloupového dvora vedoucího do předsíně s čtyřmi pilíři zakončené třemi kultovními kaplemi a základnou kamenné pyramidy. Plán je typický pro volně stojící hrobovou kapli Nové říše, zejména Ramessovské doby. Vedoucí expedice, Dr. Sakudži Jošimura, řekl, že na rozdíl od jiných mennoferských hrobek této doby, které bývají orientovány severo-západně, má tato nově objevené hrobka severo-jižní orientaci. Většina nadzemních struktur se nedochovala, zbývají pouze základy a část dlažby.

sakk_2.jpg Dr. Jošimura rovněž upřesnil, že sarkofág byl nalezen rozbitý u jižní stěny pohřební komory a fragmenty jeho klenutého víka byly rozesety všude kolem. Navzdory špatnému stavu je sarkofág možno určit jako příklad typu krst. Je vyroben z jemného vápence a vyzdoben zahloubenými, modře vymalovanými reliéfy. Majitelka Esetnefret je na měl označena jako „vznešená paní“. což byl v době Nové říše velmi neobvyklý titul. Dr. Jošimura poznamenal, že princ Chaemuaset měl dceru jménem Esetnefret. Vzhledem k blízkosti nově objevené hrobky k hrobce prince je možné, že majitelka sarkofágu byla Chaemuasetovou dcerou.