Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nový objev v Džehutiho hrobce v Dra Abu en-Naga

16.3.2009

Španělská expedice pracující v Dra Abu en-Naga na západním břehu Nilu v oblasti Luxoru objevila v Džehutiho hrobce (TT11) druhou, malovanou, pohřební komoru.

Jedna ze zdobených stěn hrobky TT11Objev oznámil ministr kultury EAR Farúk Husní a dodal, že španělský tým pod vedním Dr. José Galána z Nárdního výzkumného centra v Madridu na lokalitě pracuje od roku 2002. Na konci sezóny roku 2008 narazili archeologové v pohřební komoře Džehutiho, představeného prací za vlády královny Hatšepsuty (ca. 1479–1458 př. n. l.) na 3 m hlubokou šachtu. Počátkem roku 2009 pak na dně této šachty objevili druhou pohřební komoru. Dvě stěny komory jsou zdobené, většinou texty Knihy mrtvých. Strop zdobí podoba bohyně Nuty. Jedná se o pozoruhodný objev, neboť z této doby známe pouze čtyři další zdobené pohřební komory. Ačkoliv v horní části hrobky byla jména Džehutiho, jeho otce a jeho matky záměrně odstraněna, v nově objevené spodní pohřební komoře zůstala nedotčená.

earrings_TT_11.jpgU vchodu do spodní komory objevili členové španělského týmu pět zlatých náušnic a dva zlaté prsteny, které pocházejí z první poloviny 18. dynastie a pravděpodobně patřily Džehutimu či jednomu z členů jeho rodiny. Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta, poznamenal, že známe jen několik mál dalších předmětů z hrobky, neboť většinu Džehutiho pohřební výbavy zničil ještě ve starověku oheň.

Galán dodal, že objev zdobené pohřební komory může významně rozšířit naše znalosti o nábženských a posmrtných představách poloviny 15. století př. n. l. a o elitě dvora královny Hatšepsuty.