Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nové objevy v Sakkáře

30.6.2009 SCA

Ministr kultury EAR Farúk Husní dnes oznámil, že egyptští archeologové objevili během konzenrvačních prací v oblasti podél jižní strany Stupňovité pyramidy v Sakkáře (2687-2668 př. n. l.) hlubokou jámu plnou pozůstatků zvířat a ptáků. Členové expedice rovněž zjistili, že dno jámy pokrývá vrstva štuku.

Fragmenty kartonáže objevení v průběhu prací v Sakkáře. Foto: SCA Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) oznámil, že v průběhu restauračních prací na Jižní hrobce Džoserova pyramidového komplexu objevila expedice také velké množnství zlatých plíšků. Ty pocházejí pravděpodobně z Pozdní doby, kdy jimi Egypťané zdobili dřevěné rakve či pozlacovali kartonáže. Dále bylo objeveno také třicet žulových bloků, každý o váze pět tun. Dr. Hawass řekl, že tyto bloky pocházejí ze žulového sarkofágu, v němž kdysi ležela Džoserova dřevěná rakev – místo posledního odpočinku královy mumie.

V průběhu čištění chodeb v podzemí pyramidy objevila expedice také žulové bloky se jmény dcer krále Džosera a dřevěné nástroje, fragmenty dřevěných soch, pozůstatky lidské mumie a kermaické nádoby různých velikostí.

Vápencový blok se jmény krále Džosera a dvou jeho dcer, Hetepethernebtej a Inetkaes. Foto: SCA Zvířecí kosti objevené u jižní stěny Stupňovité pyramidy v Sakkáře. Foto: SCA Zobák sokola. Foto: SCA Pozůstatky kopyt a roh. Foto: SCA