Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Objev dvou velkých hrobek 26. dynastie v Sakkáře

11.1.2010 SCA

Egyptští archeologové z Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) objevili v Sakkáře dvě velké hrobky z 26. dynastie, oznámil egyptský ministr kultury Farúk Husní.

Dr. Zahi Hawass u nově objevených hrobekVedoucí archeologické mise a generální tajemník SCA, Dr. Zahi Hawass, řekl, že byly v oblasti Ras el-Gisr v Sakkáře, poblíž vstupního prostoru archeologického naleziště, objeveny dvě nové hrobky. Vysvětlil, že obě hrobky jsou vytesány do vápencové skály, a první z nich je vůbec největší z hrobek, které byly dosud v Sakkáře objeveny. Hrobka má velkou skalní síň, za níž následuje množství menších místností a chodeb. Před východní stranou hrobky jsou dvě velké zdi, první z vápence a druhá z nepálených cihel.

IMG_3610.jpgDr. Hawass řekl, že archeologové během dalších prací objevili dvě místnosti plné suti, které vedly do další síně, kde byla objevena řada rakví, koster a nádob. Chodba, vedoucí z této síně, vede do menší komory se sedm metrů hlubokou šachtou. Na severním konci hrobky objevili archeologové místnost plnou keramických nádob a jejich střepů spolu se starověkými rakvemi a mumiemi sokolů.

Uvnitř jedné z hrobek.Předběžný průzkum podle Dr. Hawasse odhalil, že hrobka pochází z 26. dynastie, později byla několikrát sekundárně využita a nakonec pravděpodobně na konci římské doby vyloupena.

V druhé z hrobek objevil tým podle Dr. Hawasse několik keramických nádob a rakví uvnitř zapečetěné komory vytesané ve vápencové skále.