Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nový objev v Kóm el-Hittánu

1.3.2010 SCA

Egyptský ministr kultury Farúk Husní oznámil, že v zádušním chrámu Amenhotepa III. (ca. 1390-1352 př. Kr.) v Kóm el-Hittánu na západním břehu Luxoru byla objevena kolosální hlava tohoto krále z červené žuly. Dodal, že objev se podařil mezinárodnímu egyptsko-evropskému týmu vědců, sdružených v projektu konzervace Kolosů Memnónových a chrámu Amenhotepa III.

hlava kolosální žulové sochy Amenhotepa III.Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) Dr. Zahi Hawass uvedl, že nově objevená hlava je v neporušeném stavu a měří 2,5 metrů na výšku. Jde o mistrovské umělecké dílo, které zobrazuje krále s velmi jemnými, mladistvými rysy. Hawass dodal, že hlava je hladce vyleštěná a dokonale dochovaná a dosud nese stopy červené barvy, jíž byl namalován ureus (posvátná kobra).

Podle vedoucí expedice dr. Hourig Sourouzian patří hlava k velké soše, jež znázorňovala stojícího panovníka s rukama zkříženýma na hrudi a držícíma odznaky královské moci. Král má na hlavě hornoegyptskou Bílou korunu. Rituální bradka je pod bradou ulomená, avšak dr. Sourouzian se domnívá, že by dosud mohla ležet v suti pod místem, kde byla nalezena hlava.

Amenhotep_III_2.jpgDodala, že “Během posledních let jsme nalezli velké množství fragmentů žulové sochy, která kdysi stála v jižní části velkého nádvoří zádušního chrámu Amenhotepa III. v Kóm el-Hittánu. Části těla sochy se nyní restaurují.“ Tento chrám je jedním z nejdůležitějších chrámů 18. dynastie, a bylo v něm již objeveno 84 kolosálních soch. Jsou mezi nimi sochy krále Amenhotepa III. a jeho ženy Teje, jejíž mumii se nedávno podařilo identifikovat dr. Hawassovi s týmem vědců.