Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Iimesyho rakev se vrací do Egypta

1.3.2010 SCA

Egyptský ministr kultury Farúk Husní oznámil, že se po dvou letech vyjednávání podařilo dohodnout návrat nekrálovské rakve muže jménem Iimesy z 21. dynastie (1070-945 př. n. l.) zpět do Egypta.

ImesyPodle minstra Husního patří rakem k nejkrásnějším štukovaným a malovaným rakvím s náboženskými scénami. Dodal, že se počátkem března pro rakev do Washingtonu vydá generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) dr. Zahi Hawass.

Podle dr. Hawasse začal celý příběh v říjnu roku 2008, kdy američtí celní úředníci na mezinárodním letišti v Miami zadrželi zásilku ze Španělska, která obsahovala rakev z 21. dynastie. Odesilatel neměl potřebnou dokumentaci prokazující jeho vlastnictví předmětu. Chybějící dokumentace vzbudila podezření amerických úřadů. Celníci se obávali, že rakev opustila Egypt ilegálně. Úřad pro imigraci a clo (ICE) amerického úřadu domácí bezpečnosti (DHS) zahájil vyšetřování a zjistil, že rakev opustila Egypt někdy po roce 1970, avšak nejstarší veřejný záznam o ní pochází z roku 2007, kdy byla vystavena v Madridu.

Imesy_02.jpgNa základě tohoto vyšetřování ICE rakev zkonfiskovala a zkontaktovala SCA, která požádala o zabavení předmětu. SCA pak požádala DHS o navrácení rakve do Egypta. V listopadu roku 2009 se celá záležitost dostala před americký soud, kde SCA stanula s pomocí pro bono advokáta z Miami. Odesilatel se nakonec vzdal svého názoru a z případu odstoupil. SCA souhlasila se svěřením rakve americkým úřadům s tím, že bude při první příležitosti navrácena do Egypta.

V současné době probíhají konečná jednání směřující k slavnostnímu předání rakve SCA 10. března 2010 ve Washingtonu.

ImesyImesyImesy