Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nový objev v Sakkáře

3.3.2010 SCA

Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) dr. Zahi Hawass dnes oznámil, že francouzská expedice v Sakkáře objevila pohřební komoru královny Behenu. Zatím není jasné, zda byla ženou Pepiho I. či Pepiho II. Oba králové vládli v době 6. dynastie. Pohřební komora byla nalezena, když členové týmu čistili písek z pyramidy královny Behenu v oblasti el-Šawáfu v jižní Sakkáře na západ od pyramidy Pepiho I.

Pohřební komora královny Behenu, část severní stěny s texty pyramid.Z. Hawass dodal, že pohřební komora je značně poškozená, s výjimkou dvou vnitřních stěn, na nichž se dochovaly Texty pyramid vyvedené v reliéfu. Texty pyramid se objevují ve většině královských hrobek 5. a 6. dynastie (ca. 2465-2150 př. n. l.). Poprvé byly objeveny v pohřební komoře posledního panovníka 5. dynastie Venise v Sakkáře.

Behenu_2.jpgTexty pyramid jsou kompozice náboženské povahy a skládají se z říkadel určených zejména k ochraně králových ostatků, znovuoživení jeho těla po smrti a asistenci v jeho výstupu na nebesa. Říkadla popisují všechny cesty, jimiž král mohl v posmrtném životě putovat, včetně ramp, schodišť, žebříků a zejména létání. Říkadla byla také možno využít k přivolání pomoci bohů, či dokonce k vyhrožování bohům, pokud by snad nebyli ochotni pomoci dobrovolně.

Pohřební komora královny Behenu se sarkofágem.Vedoucí expedice dr. Philippe Collombert řekl, že následné práce uvnitř pohřební komory vedly k objevu královnina sarkofágu. Oznámil, že „jde o dobře dochovaný žulový sarkofág zdobený nejrůznějšími královninými tituly, avšak bez jakýchkoli informací o totožnosti jejího manžela.“

Francouzská expedice pracuje na nekropoli Pepiho I. v Sakkáře, kde byla objevena 25-metrová pyramida královny Behenu s fragmenty Textů pyramid, od roku 2007. Od zahájení projekru v roce 1989 zde nalezli celkem sedm pyramid královen z doby vlády Pepiho I. a Pepiho II. Pyramidy patří královnám Inenek, Nubuenet, Meretites II., Anchenespepi III., Miha a jedné dosud neidentifikované královně.

Část titulatury královny Behenu. Pyramida královny Behenu.