Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nový nález v Luxoru

31.3.2010 SCA

Před karnackým chrámem byly objeveny velké žulové nepravé dveře pocházející z hrobky vezíra královny Hatšepsuty Vesera a jeho ženy Cuju.

Nepravé dveře vezíra Vesera. Foto: SCAEgyptský ministr kultury Farúk Husní oznámil, že objev učinil tým egyptských archeologů během rutinních archeologických prací.

Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) Dr. Zahi Hawass uvedl, že dveře jsou 175 cm vysoké, 100 cm široké a jejich tloušťka činí 50 cm. Zdobí je náboženské texty a různé tituly vezíra Vesera, který nastoupil do úřadu v pátém roce Hatšepsutiny vlády. Veser nesl tituly jako starosta města, vezír a kníže. Howass dodal, že Veserovi patří hrobka č. 61 na západním břehu Luxoru.

Mansúr Boraik, představený luxorské památkové správy a vedoucí egyptské archeologické mise řekl, že nepravé dveře byly znovuvyužity ve stavbě z římské doby. Byly vyneseny z hrobky a zabudovány do zdi římské stavby, již zde egyptští archeologiové objevili již dříve.

Boraik také uvedl, že Veser byl strýcem známého vezíra Rechmirea, jenž byl nejvyšším úředníkem vlády Thutmose III. (1504-1452 př. n. l.). Veserova kaple byla objevena také v lomech na Džebel es-Silsile u Asuánu, což svědčí o jeho významné roli za vlády královny Hatšepsuty i o významu vezíra ve starověkém Egyptě, zejména v době 18. dynastie. K nejznámějším vezírům této dynastie patří Rechmire a Ramose z doby vlády Amenhotepa III., Amenhotepa IV. a vojevůdce Haremheba, který později nastoupil na egyptský trůn jako poslední král 18. dynastie.