Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nový objev v oáze Bahríja

13.4.2010 SCA

Na pohřebišti v oblasti Ain el-Zawíja u města Bawíti v oáze Bahríja bylo objeveno 14 řecko-římských hrobek pocházejícíhch ze 3. století př. n. l.

Archeologové při práciObjev egyptských archeologů oznámil ministr kutury EAR Farúk Husní. Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) Dr. Zahi Hawass řekl, že hrobky byly vytesány do skály a při předběžném výzkumu zde byly nalezeny čtyři sádrové antropoidní masky, úlomek zlatého předmětu zdobený motivem čtyř synů Horových, několik mincí a keramické a skleněné nádoby rozličných tvarů a velikostí.

Vedoucí oddělení staroegyptských památek Dr. Sabrí Abdel Azíz prohlásil, že k objevu došlo v rámci vykopávek na místě určeném k výstavbě centra mládeže pro vesnici el-Hara, jež leží v oáze Bahríja, 25 km od Bawíti. Dodal, že výzkum rovněž odhalil mumii ženy v sádrové rakvi, na níž je zpodobena v římském oděvu a částí svých šperků.

Bahariya_5.jpgPodle ředitele oddělení káhirských a gízských památek dr. Mahmúda Affifiho svědčí objevené hrobky o tom, že se na místě nachází velké pohřebiště řecko-římské doby. Affifi oznámil, že SCA zastavila veškeré stavební práce a zahájila právní postup k získání oblasti do své kompetence.

Affifi dále uvedl, že hrobky mají jedinečnou vnitřní strukturu skládající se z dlouhého schodiště vedoucího do chodby zakončené síní, v jejíž rozích se nacházejí mastaby, na nichž docházelo ke kremaci zesnulých.

Oáza Bahríja je rovněž místem, kde Zahi Hawass s týmem egyptských archeologů objevil roku 1994 Údolí zlatých mumií, kde se v 17 hrobkách nacházelo celkem 254 mumií.

Obličej nově objevené mumie ženyČtyři synové Horovi Sádrová pohřební maska