Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nový objev v Ismailíji

26.4.2010 SCA

Archeologové z Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) objevili v Tell el-Maskhútě (jež leží ve správní oblasti Ismailíje) novou hrobku. Hrobka pochází z 19. dynastie (1315-1201 př. n. l.)., byla postavena z cihel a skládá se z pravoúhlé místnosti s kamenným kupolovitým stropem a hluboké šachty čtvercového půdorysu. Vnitřní stěny zdobí scény zobrazující majitele hrobky, jehož jméno bylo Kenamon.

Vykopávky na pohřebišti v Tell el-MaskhútěGenerální tajemník SCA, Dr. Zahi Hawass, oznámil, že se jedná o první ramessovskou hrobku, jež byla obejvena v Dolním Egyptě. Hrobka se vyznačuje velmi kvalitně provedenou výzdobou a její scény a nápisy jsou typické pro ramessovskou dobu, uvedl dr. Hawass. Kromě této hrobky objevili egyptští archeologové také 35 hrobek z Římské doby.

Vykopávky rovněž odhalily vápencovou stélu nesoucí jméno hlavního města Hyksósů Avaridy (Hatueret). Stéla nese rovněž scénu zobrazjící boha Sutecha před králem 19. dynastie, jehož jméno není uvedeno. Tato stéla je dokladem vztahů mezi Tell el-Maskhútou a Avaridou, jež ležela v oblasti Tell ed-Daby v Šarkíji.

BOD_125.jpgVedoucí úřadu pro památky Dolního Egypta Dr. Mohamed Abdel Maksúd řekl, že v hrobce byl objeven velký vápencový sarkofág patřící Kenamonovi, který byl představeným královských dokumentů. Vnitřní i vnější stranu sarkofágu pokrývaly nápisy. Stěny hrobky nesly tituly zemřelého a jméno jeho ženy Esety, jež byla zpěvačkou boha Atuma. Hrobka je zdobena různými náboženskými a zádušními scénami v zahloubeném reliéfu; k nejzajímavějším patří 125. Kapitola Knihy mrtvých a ženy oplakávající zemřelého. Další scény zahrnují zobrazení bohyně Hathory v podobě krávy vycházející z deltských houštin či čtyři syny Horovy. Scény a tituly v horbce dokazují, že Kenamon byl důležitým úředníkem, jenž měl na starosti královské dokumenty.

Celkový pohled na hrobkuObjev této hrobky přinese informace nejen o dějinách nilské delty a geografii oblasti, ale také o vztazích mezi Tell el-Maskhútou a východní hranicí Egypta. Vykopávky na lokalitě pokračují a hrobka bude pod dohledem dr. Mohameda Abdel Maksúda plně zdokumentována a následně v ní proběghnou restaurační a konzervační práce.

Tell el-Maskhúta se nachází ve Wádí Tumilát poblíž východního ramene Nilu, které je napojeno na Suezský průplav. Během stavby Suezského průplavu bylo objeveno zančné množství sfing a stél Ramesse II. Je také známo, že se v ramessovské době v Tell el-Maskhútě nacházelo sídliště s Atumovým chrámem. Byla zde také umístěna vojenská posádka, která střežila zásoby pro egyptskou armádu, jež se odtud vydávala na vojenská tažení na východ.

Jeden z reiéfů z Kenamonovy hrobky