Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Objev pohřební šachty v hrobce kněze Karachamona v Assasífu

12.10.2010 SCA

Egyptsko-Americká expedice objevila pohřební komoru kněze jménem Karachamona (TT223). Hrobka pochází z 25. dynastie (kolem r. 755 př. n. l.) a byla objevena v průběhu konzervačních a restauračních prací na západním břehu Luxoru.

Božstva z Karakhamonovy hrobkyObjev oznámil egyptský ministr kultury Farúk Husní a dodal, že restaurační práce v této hrobce jsou součástí mnohem většího projektu známého jako South Asasif Conservation Project (ACP). Oblast el-Assasífu je velmi významnou archeologickou lokalitou s hrobkami hodnostářů z Nové říše a 25. – 26. dynastie.

Asasif_1.jpgGenerální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) Zahi Hawás řekl, že archeologický tým objevil na dně 8 m hluboké šachty pohřební komoru. Komora je ve velmi dobrém stavu a obsahuje nádherné malované scény. Vstup do pohřební komory zdobí obraz Karachamona a strop pokrývají astrologické scény včetně zobrazení bohyně nebes Nuty.

Podle vedoucí expedice, Dr. Eleny Pischikové, byla hrobka kněze Karachamona objevena v 19. století a v době objevu nebyla v příliš dobrém stavu. V následujících letech nadále chátrala, a v 70. letech 20. století byla pouze částečně přístupna turistům. Později se propadla a byla zasypána pískem. Tým Dr. Pischikové hrobku opět objevil roku 2006 a od té doby zde provádí konzervační práce. Dr. Pichikova se domnívá, že se hrobka kněze Karachamona díky dochovaným barvám a jedinečné kvalitě scén řadí mezi nejkrásnější hrobky 25. dynastie.