Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Objev nové sochy Amenhotepa III.

12.10.2010 SCA

V kóm el-Hittánu na západním břehu Luxoru byla objevena horní část žulové sochy krále Amenhotepa III. (1410-1372 př. n. l.). V Kóm el-Hittánu stál chrám Amenhotepa III., který byl kdysi největším z chrámů na západním břehu Luxoru. Chrám měl původně dva vchody: jeden na východní straně, kde stojí kolosy Memnonovy, a druhý na severu, kde byla nyní objevena žulová socha. Socha byla objevena během rutinních výkopových prací Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA).

Nově objevená socha Amenhotepa III.Egyptský ministr kultury Farúk Husní oznámil, že socha zobrazuje Amenhotepa III. vsedě na trůnu ve společnosti thébského boha Amona. Král má na hlavě dvojitou egyptskou korunu, již zdobí ureus.

Generální tajemník SCA Dr. Zahi Hawás poznamenal, že socha patří k nejkrásnějším novým objevům v této oblasti a odráží schopnosti egyptských umělců. Dr. Hawás dodal, že Amenhotep III. je znám díky obrovskému množství soch, které jej znázorňují ve společnosti různých božstev, jako Amenrea, Recharachteje, Bastety a Sobka. Poslední z jmenovaných soch dnes patří k pokladům luxorského muzea.

[[pnahled=od_nilu/AmenhotepIII_2.jpg]Vedoucí faraonské sekce SCA, Dr. Sabrí Abdel Azíz, řekl, že socha je druhou svého druhu objevenou na této lokalitě. Již dříve zde byla objevena podobná socha, jež zachycuje krále sedícího vedle slunečního boha Reharachteje. Stejný archeologický tým objevil rovněž sochu boha moudrosti Thovta v podobě paviána.

Vedoucí archeologické expedice Abdel Ghaffar řekl, že nově objevená socha Amenhotepa III. měří 130 cm na výšku a 95 cm na šířku. Práce se nyní soustředí na hledání zbytku sochy.