Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nová socha Amenhotepa III.

8.11.2010 SCA

Na severozápadní straně zádušního chrámu Amenotepa III. na západním břehu Luxoru byla objevena horní část sousoší Amenhotepa III. (1390–1325 př. n. l.). Socha z červené žuly zpodobňuje panovníka společně se slunečním bohem Reharachtejem.

Horní část sousoší Amenhotepa III. s bohem ReharachtejemMinistr kultury EAR Farúk Husní oznámil, že k objevu došlo během rutinních archeologických prací prováděných Nejvyšší radou pro památky Egypta (SCA) pod vedením Dr. Zahiho Hawáse. Hawás poznamenal, že socha představuje jeden z nejzajímavějších nálezů poslední doby. Dokonalé zpracování odráží umění egyptských řemeslníků. Dr. Hawás zdůraznil, že král Amenhotep III. je známý pro obrovské množství soch dochovaných z jeho doby. Zejména jde o sousoší zobrazující panovníka ve společnosti božstev jako Amenrea, Recharachteje, Bastety, Sobka a Sachmety, bohyně léčení. Výzkumný tým Amenhotep III. Temple Conservation Project pod vedením Dr. Hourig Sourouzian objevil během prací v chrámu přes 80 soch bohyně Sachmety. Podle některých teorií nechal Amenhotep zhotovit tolik soch bohyně Sachmety, jelikož byl na sklonku života těžce nemocen.

Egyptští archeologové objevili několik soch Amenhotepa III. se slunečním bohem Amenreem a žulovou kolosální sochu boha moudrosti Thovta v podobě paviána. „Je to poprvé, co jsme našli stojící sochu boha Thovta,“ řekl Hawás.

Podle generálního ředitele oddělení luxorských památek SCA Mansúra Boraika se pod zemí na soukromých polí kolem chrámu dosud skrývá velké množství sousoší Amenhotepa III. Starosta Luxoru dr. Samír Farag a SCA se nyní pokoušejí zemi odkoupit, aby mohl být průzkum oblasti dokončen. V budoucnosti zde bude muzeum pod otevřeným nebem, kde budou vystaveny předměty, nalezené v komplexu zádušního chrámu.