Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Objev jména krále 17. dynastie v Karnaku

5.3.2012 SCA

Během návštěvy karnackého chrámu v oblasti Luxoru v sobotu 3. března 2012 oznámil egyptský ministr památek Mohamed Ibrahim objev jména krále 17. dynastie Senachtenrea (Taa I.), které dosud na dobových památkách nebylo nikdy nalezeno. Jméno objevil archeologický tým IFAO během rutinních výzkumů na severní straně Amenreova chrám u v Karnaku.

Kartuše se jménem krále SenachtenreaSenachtenreovo jméno bylo dosud známo pouze ze dvou zmínek z doby Ramessovců a z doby vlády krále Ahmose, zakladatele 18. dynastie, známého jako krále, jemuž se podařilo z Egypta zahnat Hyksósy.

Jméno Sennachtenre bylo objeveno zapsané v kartuši. Brána, na níž jméno stálo, nesla další hieroglyfické nápisy, podle nichž ji král nechal postavit z bloků vápence z Tury (jižně od Káhiry), která byla v jeho době pod nadvládou Hyksósů.
The name of Sen-Nakht-n-Re was found inside cartouche, the gate is also engraved with hieroglyphic writing, according to which the king had the gate built from limestone blocks transported from Tura (south of Cairo), which had been under Hykos rule at the time.