Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Pozvánka na výstavu fotografií Martina Frouze v Napajedlech

27.2.2014

Český egyptologický ústav FF UK srdečně zve na výstavu fotografií Egyptologie - úspěchy české vědy objektivem Martina Frouze, která se uskuteční v Muzeu v Napajedlech (okres Zlín) ve dnech 6. 3. 2014 - 10. 4. 2014. Vernisáž výstavy se koná 6. března 2014 v 19 hodin.

Výstava představuje nedávné vědecké aktivity Českého egyptologického ústavu FF UK, který působí v Praze a Káhiře. Autorem všech vystavených fotografií je fotodokumentátor a fotograf Martin Frouz. Díky své dlouholeté spolupráci s Českým egyptologickým ústavem má možnost nejen dokumentovat nalezené předměty a objekty, ale i každodenní archeologickou práci a postupy, které směřují k jejich záchraně pro další generace.
Část Abúsír zahrnuje záběry týkající se archeologického naleziště, které leží přibližně 20 km na jihozápad od Káhiry. Jde o místo, kde již více než 50 let čeští egyptologové provádějí své stěžejní práce. Ti se ve své činnosti soustřeďují nejen na výzkum pyramidových komplexů a soukromých hrobek z doby stavitelů pyramid, ale i velkých šachtových hrobek z tzv. sajsko-perské doby.
V části Poušť se Martin Frouz vydává daleko mimo běžně navštěvované oblasti Egypta, do nitra Západní, (Libyjské) pouště. Uvidíme nejen oblast el-Hajezu na okraji oázy Bahríja, ležící přibližně 500km od Káhiry, ale i vzdálenější, dnes neobydlené končiny, které zkoumala expedice Gilf Kebir 2008. Expedice kromě jiných míst navštívila Vodní horu nebo Jeskyni plavců a šelem.
Výstava je doplněna o projekci rozsáhlého souboru fotografií.

MgA. Ing. Martin Frouz, Ph.D. (*7.3.1970)
Fotograf, fotodokumentátor a pedagog. Jeho spolupráce s Českým egyptologickým ústavem FF UK započala v roce 2003, kdy jako fotograf české redakce National Geographic poprvé navštívil Abúsír.
Ve své fotografické tvorbě se věnuje především tématům historie, archeologie a dokumentace památek. K jeho nejdůležitějším projektům patří mimo Egypt dokumentace Karlova mostu (ale i pozůstatků Juditina mostu), Pražského hradu (katedrála sv. Víta, archeologické vykopávky, korunovační klenoty a mnoho dalšího), kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, paleolitického umění (zejména z oblasti Moravy, ale i jiných částí světa). Kromě fotografie a fotodokumentace různých vědních oborů se realizuje i ve své volné tvorbě. V posledních letech nabyté praktické i teoretické zkušenosti z fotodokumentace a spolupráce s médii předává i studentům na několika vysokých školách. Fotografie Martina Frouze tvoří obrazový doprovod mnoha vědeckých i populárně naučných publikací. Je dvojnásobným držitelem ocenění Zlaté oko v soutěži Czech Press Photo.

Pozvánka v pdf